کمپرسور کولر گازی چگونه تعمیر میشود

نمایندگی مجاز پکیج و اسپلیت گازی آموزش, آموزش کولرگازی کمپرسور کولر گازی چگونه تعمیر میشود
تعمیر کمپرسور کولر گازی

آموزش آموزش کولرگازی

کمپرسور کولر گازی چگونه تعمیر میشود

ارسال شده توسط

[تعداد: 1   میانگین: 1/5]

کمپرسور از مهمترین قطعات کولر گازی محسوب می‌شود. وقتی مطمئن شدید ایراد کولر گازی شما از کمپرسور آن است، در قدم بعد باید کمپرسور را عیب یابی کنید. بهتر است کار عیب یابی یا در صورت لزوم تعویض کمپرسور توسط افراد متخصص انجام شود زیرا هزینه تعویض و خرید کمپرسور نسبتا بالاست.

در این مطلب به شرح روش های اصلی عیب یابی و رفع مشکلات رایج کمپرسور میپردازیم.

مشکل اورلود

نشانه اورلود کردن کولر گازی، گرم بود هوای خروجی از آن است. در این موارد اگر فیوز اورلود که خود به خود در دمای بالای ۷۰ درجه (البته بستگی به نوع اولود دارد) جریان برق کمپرسور را قطع می‌کند کار نکند، باید کولر را فورا خاموش کرده و با تعمیرکار تماس بگیرید.

یکی از راه های دیگر برای شناسایی اورلود، تست کردن کانکتور سیم پیچ ها (S,R,C) با اهم متر است. راه دادن کانکتورها به هم نشانه سالم بودن سیم پیچ است که در این صورت مشکل از قطعه دیگری است ولی اگر اهم متر که روی حالت بوق زدن قرار داده شده است صدایی ایجاد نکرد، ممکن است مشکل کمپرسور بر اثر اورلود باشد.

برای رفع مشکل اورلود، دریچه کندانسور کولر گازی را باز کنید و با احتیاط و بدون تماس مستقیم دمای کمپرسور را چک نمایید. داغ بودن کمپرسور نشانه اورلود شدن است. در این صورت میتوانید ابتدا با جریان آب کمپرسور را خنک کنید و سپس به رفع مشکل اصلی بپردازید.

اورلود معمولا به دلیل کمبود گاز مبرد بر اثر مواردی مانند نشتی یا مسدود بودن لوله رخ میدهد، که در این موارد کمبود مبرد در کمپرسور منجر به افزایش دمای آن می شود. در صورت اورلود باید فیوز اصلی را قطع کرده و لوله ها را با دقت چک کنید.

یکی از مواردی که می بایست دقت نمائید و معمولا در وبسایت ها درج نمیگردد این است که اورلود میتواند بعلت روشن شدن مکرر کمپرسور اتفاق بیفتد. البته این مسئله در کولرهای گازی جدید برطرف شده زیرا فرمان روشن شدن کمپرسور توسط برد دیجیتالی دستگاه برقرار میگردد.

کثیف شدن قطعات

روغنی بودن سوکت های ترمینال کمپرسور نیز میتواند باعث برقراری اتصال شود. برای چک کردن این مورد درپوش ترمینال کمپرسور را برداشته و از روغنی نبودن سوکت های کمپرسور مطمئن شوید.

گرد و غبار یا برفک گرفتن کویل های اپراتور نیز ممکن است باعت روشن و خاموش شدن کمپرسور با فواصل کم بشود.

کثیف بودن کندانسور نیز مانند زیاد بودن ماده مبرد یا هوا گرفتی کندانسور میتواند منجر شود کمپرسور مدت زیادی و بدون خاموش شدن کار کند. آشغال گرفتن شیر انبساط و صافی آن هم از عوامل کار کردن یکسره کمپرسور محسوب میشود.

سر و صدای کمپرسور

ضعیف بودن فوندانسیون کمپرسور یا شل بودن پیچ های آن میتوانند باعث ایجاد سر وصدا شوند. برای این کار و لایی فلزی را بررسی و پیچ ها را محکم کنید. فرسودگی قطعاتی مانند پیستون ها، گژن پین ها و شانون ها نیز ممکن است سروصدا ایجاد کند. این قطعات باید تعویض شوند.

برگشتن مبرد به خط مکش نیز از دلایل رایج سر و صدای کمپرسور است. برای رفع این مشکل محل نصب حباب حساس شیر انبساط و نحوه اتصال آن روی لوله مکش را بازدید و شیر انبساط را تنظیم دوباره کنید. لوله مکش را نزدیک دهانه مکش کمپرسور به حالت شترگلو در آورید تا از سرازیر شدن مبرّد به کمپرسور طی دوره خاموشی آن جلوگیری شود.

تنظیم روغن نیز ممکن است این مشکل را حل کند.

تست های سالم بودن کمپرسور و رفع عیب

به منظور تست بدنه، بعد از جدا کردن سیم های کمپرسور، یک طرف سیم اهم متر را به کانکتور و سر دیگر را به لوله رفت یا بدنه کمپرسور متصل می‌کنیم. در صورت بوق زدن اهم متر، مشکل از کمپرسور و سیم پیچ است، که در این صورت کمپرسور سوخته است و باید تعویض شود.

اگر اهم متر بوق نزد، در ادامه سیم پیچ و روتور را تست میکنیم.

برای انجام این تست، سوکت کابل استارت را از ترمینال کمپرسور جدا کنید و کمپرسور را با دقت بسیار و تنها به مدت زمانی کمتر از ۳ ثانیه، با اتصال به برق مستقیم و یا با روشن کردن کولر روشن کنید؛ و هرگز این تست را بیشتر از ۳ ثانیه انجام ندهید. در صورت کار نکردن کمپرسور، این قطعه کاملا سوخته است، اگر کمپرسور با صدای اضافی یا قفل کردن شروع به کار کرد نیز ایراد از روتور است که در این صورت بازهم کمپرسور غیرقابل تعمیر خواهد بود.

در صورت درست کار کردن کمپرسور در مرحله قبل، ممکن است مشکل بر اثر گیر کردن شیر برقی یا مسدود بودن لوله مویین، یا افت فشار کمپرسور باشد.

چک کردن افت فشار کمپرسور

برای چک کردن فشار کمپرسور، باید گاز سیستم را تخلیه کنید، سپس لوله های واحد خارجی را باز و پنل بیرونی را آزاد کنید. درپوش ترمینال را محکم ببندید و عینک ایمنی به چشم بزنید. سپس با احتیاط کمپرسور را در حالت سرمایش و تنها به مدت کمتر از ۱۰ ثانیه روشن کرده و دست یا انگشت خود را جلوی خروجی هوای کمپرسور قرار دهید. یک کمپرسور سالم و بدون افت فشار، چنان فشاری ایجاد میکند که شما نمیتوانید بیش از نهایتا پنج ثانیه دست خود را روی خروجی آن نگه و/دارید، اما به هرحال برای رعایت ایمنی، دست خود را بیش از ۵ ثانیه روی خروجی نگه ندارید.

در صورت تشخیص افت فشار، شیر تغذیه آب کندانسور، امکان نشتی و میزان شارژ گاز سیستم را بررسی کنید.

برچسب , ,

نوشته شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *