آموزش اسیدشویی

آموزش

آموزش اسیدشویی

ارسال شده توسط

[تعداد: 1   میانگین: 1/5]

رسوب چیست ؟

رسوب به تجمع ترکیبات کلسیم و منیزیم بر اثر حرارت وارده بر آب در سیستمهای گرمایشی نظیر پکیج و آبگرمکن گفته می شود.

آثار تجمع رسوب در پکیج دیواری:

 1. هنگامی که رسوب در لوله ها تجمع پیدا می کند  باعث مسدود شدن مسیر آب در لوله ها می شود در نتیجه آب به کندی حرکت می کند و تا قبل از رسیدن به محل مصرف آب مجددا سرد و خنک شده.
 2. هنگامی که رسوب در مخازن حرارتی تجمع پیدا می کند باعث می شود تا مخازن حرارتی ضخیم شوند در نتیجه دستگاه مجبور می شود انرژی و حرارت بیشتری استفاده کند تا آب گرم شود و این امر باعث سوختن و سوراخ شدن منبع می شود.
 3. راندمان کار سیستم کاهش می یابد.
 4. در طی رسوب گیری متوالی و استفاده متوالی از مواد شیمیایی جهت رسوب زدایی پکیج باعث سوراخ شدن لوله ها می شود.

رسوبات در پکیج

رسوبات آب که در پکیج بر اثر سختی آب بوجود می آید در قسمت مبدل اولیه و ثانویه در صورت وجود پیش خواهد آمد.

منظور از رسوبگیری یا اسیدشویی چیست

راهکار رفع رسوبات در وسایل گرمایشی مانند پکیج و آبگرمکن استفاده از اسیدشویی یا رسوبگیری است.

اسیدشویی یا رسوبگیری به فرآیندی اطلاق می شود که تکنیسین اسیدشویی با استفاده از اسید و پمپ های مخصوص اینکار که به اسید مقاوم هستن شروع به گردش مخلوط آب و اسید مخصوص در مبدلهای دستگاه نموده و با گردش این محلول ذره ذره از ذرات رسوب جدا شده و داخل مخزن میریزد.

آیا رسوبگیری یا اسیدشویی برای پکیج یا آبگرمکن مضر است

هرگز, در صورتی که پکیج یا آبگرمکن رسوب گرفته باشد و به همین منوال کار کند همانطور که در بالا ذکر گردید راندمان دستگاه بشدت پایین خواهد آمد و در نتیجه مصرف انرژی بالاتر خواهد رفت و عمر دستگاه کم خواهد شد.

پکیج ما رسوب گرفته است, چکار کنیم؟

با توجه به اینکه فرآیند رسوبگیری و اسیدشویی فرآیندی کاملا تخصصی می باشد پیشنهاد میشود حتما از متخصصین این کار بهره بگیرید یا از ما بخواهید تا متخصصین این امر را برای شما اعزام نمائیم.

آیا رسوبگیری یا اسیدشویی نیاز به تجهیزات خاصی دارد

بله مهمترین پیش نیاز رسوبگیری پس از داشتن تجربه در این کار داشتن یک پمپ اسیدشویی قوی می باشد. در صورتی که پمپ اسیدشویی قوی و مناسب باشد به راحتی رسوب سیستم را جدا نموده و از دستگاه خارج می نماید.

آیا امکان رسوبگیری یا اسیدشویی با پمپ آب کولر موجود است

متاسفانه دیده شده برخی از تکنیسین ها و سرویسکاران پکیج و آبگرمکن یا پمپ های آب کولر اقدام به این کار می نمایند. پمپ کولر دبی بسیار پایینی دارد و فقط اسید را با سرعت و جریان کم در مبدل میچرخاند و قادر نیست رسبات را به خوبی تخلیه نماید. البته اگر گرفتگی مبدل بر اثر رسوب زیاد باشد همان گردش آب و اسید هم توسط پمپ کولر مختل خواهد شد. مشکل دیگر این است که سیستم اسیدشویی با پمپ کولر باز است و بخارات ناشی از این فرآیند که بسیار سمی هم میباشند به فضای اطراف متصاعد شده و خطرناک می باشد. همچنین امکان ریزش اسید بر روی وسایل دیگر و بدن اطرافیان هم ممکن می باشد.

پس بهتر است جهت اسید شویی حتما از تجهیزات مخصوص این کار بهره گرفته شود. تا به امروز که این مقاله نوشته می شود هزینه تهیه یک پمپ اسیدشویی یا رسوبگیری بین ۱ میلیون تومان تا یک و نیم میلیون تومان می باشد.

چه پمپ اسیدشویی مناسب است

اگر تکنیسین تعمیرات هستید و قصد خرید یک پمپ اسیدشویی را دارید با توجه به اینکه قصد تهیه ابزار کار را دارید به هیچ عنوان سمت پمپ های زیر یک میلیون تومان نروید چون حوابشان را به بدی پس داده اند. متاسفانه پمپ های ارزان قیمتی در بازار موجود است که به علت کیفیت بد دچار سوختگی موتور و آب شدن قطعات میشود.

در پمپ های اسیدشویی با قیمت بالای یک میلیون تومان میتوان مدلهای خوبی پیدا کرد. البته برخی از آنها اصلا به قیمتشان نمیارزد.

جهت جلوگیری از تبلیغ برند خاصی را نام نمی بریم. اما میتوانید از فروشگاههای معتبر پمپ های اسیدشویی که معمولا در صفحه اول گوگل یافت میشوند کمک بگیرید.

چگونه درخواست اعزام تکنیسین جهت اسیدشویی بدهم

بسیار ساده است. کافیست فرم زیر را تکمیل نموده و منتظر کرم شدن آبگرم مصرفی و پرفشار شدن آبگرم منزل خود باشید. 😉

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

نوشته شده توسط

4 دیدگاه برای“آموزش اسیدشویی

  1. با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
   ایرانی بودن پمپ لزوما نمیتونه دلیل بر بی کیفیتی یا با کیفیتی دستگاه باشه. ولی پمپ های ایرانی هم وجود دارن که کیفیت مطلوبی دارن

  1. سلام.
   وقت شما بخیر
   برند این پمپ مانتا هست که هیچوقت این مدل از مانتا به ایران وارد نشد. یک مدل دیگر وارد شد که دیگه در بازار نیست. توی اینترنت مدلهای خوبی میشه پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *